Zachráňme hyeny!

Autor: Maroš Marko | 23.11.2011 o 7:57 | Karma článku: 18,63 | Prečítané:  2406x

Politika je vrtká záležitosť.  Človek nikdy nevie čo sa v nej stane. Poväčšinou sa nestane nič, hlavne ak ide o výhody politikov, alebo, ak ide napríklad o trestnoprávnu zodpovednosť  za zmanipulované tendre. Veď koľko ministrov čelilo rôznym väčším či menším škandálom a koľko z nich bolo odvolaných do 48 hodín od prepuknutia škandálu? Doteraz ani jeden.  Nič sa nestane ani sudcovi, ktorý akože náhodou nestihne nejakú lehotu  a vďaka tomu sa dostane na slobodu nejaký mafián. Ale ak minister ohrozí hyeny, tak je oheň na streche. Paradoxne sa v takom prípade z najväčších prirodzených nepriateľov hyen stanú ich najväčší ochrancovia.

Hyeny, poddruh čeľade novinárov, teda asi sú na nejakej listine chránených zvierat a vďaka tomu majú v našej spoločnosti výhody, o ktorých sa nám smrteľníkom môže len snívať.  Síce nemajú žiadnu zákonnú imunitu, no napriek tomu by ich nikto nemal odpočúvať. A to ani vtedy, ak by sa pri svojej práci dopúšťali trestnej činnosti. Síce som na „vojne" nikdy nebol, ale aj tak chápem, že niektoré informácie by mali ostať tajné. Ak by som sa ako občan o ne aktívne zaujímal, tak si viem predstaviť, že by som bol nielen odpočúvaný, ale  sa jedného krásneho večera dočkal aj vrtuľníku nad našim panelákom. Ak sa v podobnej situácii ocitne novinár, tak  by sa jeho snaha mala tolerovať a nemali by sa asi vykonávať žiadne opatrenia, ktoré úniku informácii zabránia. A súdiac množstvom exkluzívnych informácii ktoré má každý druhý panflet tomu aj tak je.

Pani premiérka sa dnes prejavila ako ochrankyňa slobody slova a milovníčka hyen.  Vo vystúpení pripomínajúcom jej pamätný hysterický prejav po páde vlády sa rozhodla konať rázne a hyeny zachrániť. Neviem, či ju k tomu podnietila dojemná reč doteraz najväčšieho prirodzeného nepriateľa hyen na tlačovke SMER-u alebo jej do svedomia prehovorila železničiarska frakcia SDKU. Hovorila o istých princípoch, ktoré by sa mali dodržiavať a kvôli nim sa rozhodla odvolať ministra Galka. Neviem si pomôcť, ale tie princípy sa mi v zbierke zákonov nedarí nájsť.  Musia byť relatívne nové, nakoľko ich nebrala do úvahy napríklad pri kauze sťahovania daňového úradu v Košiciach. Čo však v zbierke zákonov nájdeme je rozsah činnosti VOS:

(1) Vojenské spravodajstvo v rozsahu svojej pôsobnosti získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie dôležité na zabezpečenie obrany Slovenskej republiky o
a) činnosti ohrozujúcej ústavné zriadenie, zvrchovanosť, územnú celistvosť a obranyschopnosť Slovenskej republiky,
b) aktivitách cudzích spravodajských služieb,
c) terorizme,
d) skutočnostiach spôsobilých vážne ohroziť alebo poškodiť vojensko-hospodárske záujmy Slovenskej republiky,
e) ohrození alebo úniku údajov obsahujúcich skutočnosti tvoriace predmet štátneho a služobného tajomstva.

Hlava 22 - alebo ako sa hovorí, kto sa chce biť, palicu si nájde. Galko, ako minister, bol na odstrel tak či tak. Buď by ho odvolali za to, že konal, alebo za to, že nekonal.  Pokiaľ dodržal zákonné pravidlá pre odposluch, tak si len poctivo konal svoju prácu a v takom prípade nie je žiaden dôvod odvolávať ho. A pokiaľ sa informácie Hospodárskych novín potvrdia a rovnaké odpočúvanie sa dialo aj za vlády Róberta Fica, tak by sa tento najväčší ochranca hyen mal minimálne ospravedlniť za slová adresované už teraz ex-ministrovi Galkovi. No a na adresu premiérky musím len dodať, že som veľmi rád, že čoskoro zavesí politiku na klinec. Škoda - kedysi som k nej mal rešpekt.

Napriek všetkému, čo sa v tejto kauze už popísalo a ešte popíše sa asi nikdy nedozvieme, čo sa v skutočnosti dialo a čo sa odposluchom zistilo. No osobne si myslím, že bordel, ktorý na ministerstve obrany bol až donedávna musel niekomu vyhovovať. Tiež si myslím, že na Slovensku neexistujú nezávislé médiá - až príliš veľa káuz má príchuť „objednávky" z určitých záujmových skupín.  Ostáva teda veriť len výsledkom práce konkrétneho človeka. A práve tu získal Galko sympatie, a určite nie len moje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Matúša Krčmárika

Turecko v Európe? Môžeme to definitívne vzdať

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

PLUS

Trojky vznikli náhodou. Experiment zmenil celý basketbal

Hráči trojkový oblúk odmietali.


Už ste čítali?