Ak triche znamená podvádzať, tak čo znamená Trichet?

Autor: Maroš Marko | 10.9.2010 o 23:01 | Karma článku: 13,17 | Prečítané:  1466x

Podvádzať sa nepatrí a ani nevypláca. Väčšina z nás to vie. Aj môj malý syn sa to pomaly učí, aj keď s občasnými problémami. Ale tie určite skôr či neskôr prekoná a pochopí to. Či tento základný princíp chápe aj šéf Európskej centrálnej banky neviem, ale mám dojem že nie.

Ak by to chápal tak by na Grékov nakričal tak že by ušli až za Bosporus. Donútil by ich okamžite sa vzdať mnohých výhod ktoré podvádzaním za posledné roky získali a museli by to zvládnuť z vlastnej sily, bez záchranného balíčku zo strany ostatných krajín. A ako sa hovorí - najbližších 10 rokov by držali Gréci hubu a krok, len aby ich nevykopli z eurozóny. Ale Gréci namiesto toho veselo štrajkujú a domáhajú sa svojich premrštených dôchodkov, 72 mesačného odstupného v štátnej správe a iných pánskych huncútstiev ktoré má zaplatiť aj naše malé a chudobné Slovensko.

Namiesto toho však Trichet ostro kritizuje Slovensko, pričom jeho kritika je viac ako smiešna. Ak by totiž vedel že malinké Slovensko si dovolí odporovať jeho vôli, tak by nás nikdy do Euro klubu nevzal. Zbožné to prianie. Bolo by ideálne ak by sme všetci vedeli predpovedať budúcnosť a podľa toho sa rozhodnúť.  Ja by som si prial aby vysoko platený postarší ujovia v ECB robili svoju robotu a nedovolili krajinám ako je Grécko dlhé roky podvádzať.

Čo ma však trápi omnoho viac je že takýto typ vyjadrení by som nečakal od vrchného predstaviteľa ECB, ale skôr od nejakého papaláša v časoch RVHP. Vtedy súdruhovia v Moskve rozhodli a všetci sme poslušne skákali a robili to čo chcel niekto iný.  Lenže tie časy by mali byť dávno preč a podľa všetkého by sme mali v súčasnosti žiť v niečom čo sa podobá demokracii. Aj EU je spoločenstvo založené na demokratických princípoch  a je na našom rozhodnutí či pôžičku Grécku dáme alebo nie. Trichet sa síce môže domáhať solidarity a jednoty, ale nemôže si ju vynucovať vyjadreniami ako tým dnešným, ktorým sa nám nepriamo vyhráža konsekvenciami v budúcnosti.

Pritom dodnes nikto občanom EU jasne nepovedal prečo vlastne Grécko musíme zachraňovať. Aké by boli konsekvencie ak by sme ich nechali zbankrotovať?  Ak zachránime Grécko, nebudeme musieť za chvíľku zachraňovať Španielsko, Portugalsko alebo Írsko? A čo keby sme sa potom nechali zachrániť aj my? Čo sme horší ako oni? Aj my vieme bezhlavo rozdávať a míňať, hlavne pred voľbami a hlavne tým svojim. Šak EU to zacvaká a všetko je v pohode.

Lenže to by znamenalo podvádzať. Z každého z nás by sa stal podvodník, čiže Tricheur. A to by sme určite nechceli. Stačí že tu máme jedného Tricheta.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

OTO, anketa, ktorá zabrúsila do totálneho suterénu

Čo sme mohli vidieť v televízii. Pardón, ale toto nie je vtipné. Opakujem, aby nedošlo k nedorozumeniu. Nie je to vtipné.

KOMENTÁRE

Ako vyzerá nová trauma Richarda Vašečku

Zvyšuje sa šanca, že budúca vláda do roka neimploduje pre kultúrnu vojnu.


Už ste čítali?